2023-01-20 - Koncert Anawa 2.0 z Maciejem Lipiną - 114792 - Portal kapele.net

Szukaj wydarzeń


Koncert - Anawa 2.0 z Maciejem Lipiną
"Ta wiara", "Abyś czuł", "Nie przerywajcie zabawy" - odkryjcie z nami ten muzyczny świat na nowo!

Kiedy: 2023-01-20, godzina 19:00:00
Gdzie: Białystok, NieTeatr, ul. Sienkiewicza 4
Bilety od: 90zł

Kup Bilety na koncert Znajdź nocleg w pobliżu

O wydarzeniu

W 1973 wydana została jedyna płyta zespołu ANAWA z Andrzejem Zauchą. Do piosenek z tej płyty za namową autora muzyki Jana Kantego Pawluśkiewicza powrócił Maciej Lipina. Dał im nowe życie i choć to autorskie aranżacje - zostają w duchu lat 70-tych."Ta wiara", "Abyś czuł", "Nie przerywajcie zabawy" - odkryjcie z nami ten muzyczny świat na nowo!


W 1973 roku ukazała się na polskim rynku muzycznym zaskakująca płyta zespołu Anawa - wokalistą był już nie Marek Grechuta, lecz Andrzej Zaucha. Muzykę grupy tworzył nadal Jan Kanty Pawluśkiewicz, teksty pisali Leszek Aleksander Moczulski i Ryszard Krynicki. Niestety po nagraniu albumu Andrzej Zaucha wyjechał za granicę i nigdy nie wykonywał tych piosenek na koncertach, a gdy wrócił, Anawa znów występowała z Markiem Grechutą. Niemal pól wieku później do kompozycji Jana Kantego Pawluśkiewicza z 1973 roku sięgnął Maciej Lipina. Wokalista, znany do tej pory z działalności w kręgach blues-rockowych, proponuje na płycie "Anawa 2.0" nowe wersje takich piosenek jak "Abyś czuł" , "Ta wiara" czy "Nie przerywajcie zabawy". Od razu miał pomysł na ten materiał proponując z jednej strony odważne, autorskie aranżacje, z drugiej strony zaś zachował styl lat 70-tych. Dzisiejsza wersja Anawy to współczesny eklektyzm, na nowo odkryte awangardowe podejście do piosenki, przefiltrowane przez blues-rockowo, soulowe, reaggowe i momentami gospelowe fascynacje.

Na scenie Nie Teatru wystąpią:
Maciej Lipina - gitara, wokal
Michał Rostański - gitara basowa
Seweryn Piętka - perkusja


MACIEJ LIPINA - wokalista, gitarzysta, autor piosenek. Założyciel i lider grupy Ścigani. Odtwórca głównej roli (Ryśka Riedla) w spektaklu "Skazany na bluesa" w Teatrze Śląskiem im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Główny głos na akustycznej płycie legendy polskiego rocka i metalu - KAT "Acoustic 8 filmów". Był także jednym z solistów w oratorium Jana Kanty Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego - "Nieszpory Ludźmierskie". 
Debiut(y): z zespołem Ścigani: Pierwsze miejsce na ogólnopolskim przeglądzie zespołów rockowych "Garażówka" 2003; III-miejsce na Festiwalu im. Ryśka Riedla w Tychach 2003; Pierwsza nagroda na festiwalu Blues na Skałce (przepustka na Rawę Blues 2003); Grand Prix Sopot Blues Festival 2004; Grand Prix Przeworsk Festival; Trzecie miejsce na Kraśnik Blues Meetingu 2004; III-miejsce na Festiwalu im. Ryśka Riedla w Tychach 2004; I Nagroda na Festwalu - Blues nad Bobrem 2004 r. - Bolesławiec; I Miejsce w konkursie "Dni Rudy Śląskiej przepustką na wielką scenę" - sponsoring debiutanckiej płyty; II-miejsce na Festiwalu im. Ryśka Riedla w Tychach 2005.

Nagrody:
Dwie statuetki Super Hit TVP2 za utwory "Niby razem" i "Uwierz mi chociaż raz" (2009)
Odkrycie roku 2005
Płyta Roku 2007
Wokalista roku 2008 (wg. Blues Top)
Grand Prix na Blues Rock Jazz Festival 2009.
"Maciej to polski John Mayer" - Wojtek Olszak.

"Maciej Lipina obok Piotra Cugowskiego to ścisła krajowa czołówka tego typu śpiewania?" Lesław Dutkowski.
"[Ścigani] to prawdopodobnie najlepszy zespół w Polsce"  Zbigniew Hołdys

Bilety do nabycia na: tej stronie

Kup Bilety na koncert

Na koncercie wystąpią: Maciej Lipina, Michał Rostański, Seweryn Piętka

O artyście

Projekt Macieja Lipiny "Anawa 2.0" to na nowo przygotowany album "Anawa" zarejestrowany w 1973 roku, z Andrzejem Zauchą w roli wokalisty. Bilety do nabycia na:

Kup Bilety na koncert

Znajdź nocleg w pobliżu