2023-02-15 - Koncert Marcin Wasilewski Trio - 131800 - Portal kapele.net

Szukaj wydarzeń


Koncert - Marcin Wasilewski Trio
Marcin Wasilewski Trio "En attendant" - VIII Urodziny Vertigo

Kiedy: 2023-02-15, godzina 20:00:00
Gdzie: Wrocław, Vertigo Jazz Club & Restaurant, ul. Oławska 13
Bilety od: 99zł

Kup Bilety na koncert Znajdź nocleg w pobliżu

O wydarzeniu

Marcin Wasilewski Trio "En attendant"

"W dzisiejszym jazzowym wszechświecie jest cała plejada gwiazd?", napisał BBC Music Magazine, "?ale niewielu pianistów świeci tak jasno jak Marcin Wasilewski".


"En attendant" stworzony przez Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza, charakterystyczny w swym brzmieniu i w niepodrabialnym stylu, prezentuje bardzo szeroki wachlarz stylistyczny, od Bacha po improwizację. Na siódmym albumie grupy dla ECM Records, między wspólnymi kompozycjami tria, znalazły się również "Glimmer of Hope" Marcina Wasilewskiego, ponadczasowy "Vashkar" Carli Bley, legendarny utwór grupy The Doors - "Riders on the Storm", a także Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha. Przez 25 lat wspólnego grania, znakiem rozpoznawczym tria stała się wyjątkowa płynność i symbioza brzmienia. To czyni twórczość Wasilewskiego, Kurkiewicza i Miśkiewicza absolutnie wyjątkową. "En attendant" jest dowodem niezwykłej wyobraźni muzyków i wyrazem tego, w jaki sposób pochodzące z wielu źródeł inspiracje mogą być opowiedziane muzycznym językiem. "En attendant" został nagrany tuż przed rozpoczęciem współpracy tria z saksofonistą Joe Lovano w studio La Buissone w sierpniu 2019 roku, kiedy to powstawał album Arctic Riff.


"Wiele lat wspólnego grania doprowadziło do powstania zespołu o całkowicie symbiotycznym przepływie twórczym" - zauważył Don Heckman z Los Angeles Times, kiedy Marcin Wasilewski Trio zaistniało na międzynarodowej scenie jazzowej. Komunikacja między muzykami oparta na improwizacji, pogłębiała się z biegiem lat, wraz z rozwojem ich kreatywności.


Skład:

Marcin Wasilewski: fortepian /piano,
Sławomir Kurkiewicz: kontrabas / double bass,
Michał Miśkiewicz: perkusja/ drums.

Bilety do nabycia na: tej stronie

Kup Bilety na koncert

Na koncercie wystąpią: Marcin Wasilewski, Joakim Milder

O artyście

Trio Marcina Wasilewskiego to najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe i jedyny w pełni polski zespół w uznawanej za najważniejszą wytwórnię jazzową świata- ECM Records z Monachium. 7 października ukaże się ich nowy album pt. Spark of Life, czwarty w wytwórni ECM Records, a ósmy w całej 20-letniej karierze zespołu. Do współpracy przy jego nagraniu muzycy zaprosili znakomitego szwedzkiego saksofonistę Joakima Mildera i z nim także pojawią się na koncercie w Toruniu. W najnowszym materiale muzycy ulegli magii muzyki Krzysztofa Komedy oraz subtelności gry Mildera impresyjnie rozgrywając " Sleep Safe and Warm " - kompozycję ze słynnego filmu "Rosemary's Baby" Romana Polańskiego. Jak zwykle w projektach Trio pojawiają się kompozycje pianisty Marcina Wasilewskiego (z arcyciekawą "Spark of Life "), ale także, co stało się już tradycją układu płyt polskich muzyków, niezwykle interesującymi, subtelnymi interpretacjami kompozycji Herbiego Hanckocka ("?Actual Proof"), Grażyny Bacewicz ("Largo" w znakomitej aranżacji S. Kurkiewicza), rockowego przeboju The Police ("Message In A Bottle") oraz hitu grupy Hey "Do Rycerzy, do Szlachty, do Mieszczan ". Daremnie szukać podobnej wirtuozerii w muzyce tak kontemplacyjnej i romantycznej. Lider to nie tylko wirtuoz fortepianu, ale też prawdziwy talent kompozytorski. Zespół sięgając po swoje kompozycje, mistrzów jazzu a nawet artystów popowych reinterpretuje znaczenie muzyki improwizowanej tworząc coś czym słusznie zachwyca się cały jazzowy światek. Bez wątpienia tegoroczne Mikołajki jazzowe zapowiadają się absolutnie niezwykle. Honorowy Patronat nad wydaniem płyty i trasą promującą nowy album objęli Ambasadorowie Niemiec i Szwecji. Mecenasem trasy jest STOART Związek Artystów Wykonawców. Bilety do nabycia na:

Kup Bilety na koncert

Znajdź nocleg w pobliżu

Sprawdź również Marcin Wasilewski Trio na polskiegranie.pl