2022-09-16 - Koncert Grandioso 2022/2023 - 89917 - Portal kapele.net

Koncert - Grandioso 2022/2023
Inauguracja sezonu I Baeva gra Szymanowskiego

Kiedy: 2022-09-16, godzina 19:00:00
Gdzie: Szczecin, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, ul. Małopolska 48
Bilety od: 80zł

Kup Bilety na koncert Znajdź nocleg w pobliżu

O wydarzeniu

Inaugurujemy sezon artystyczny 2022/2023 wyjątkowym koncertem, który wypełnią w całości dzieła jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Karola Szymanowskiego. Z tej okazji zaprosiliśmy do złotej sali wyjątkową solistkę - światowej sławy skrzypaczkę Alenę Baevą. To zdobywczyni I nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w 2001 roku oraz zwyciężczyni Konkursu im. Niccol? Paganiniego w Moskwie (2004). Artystka regularnie współpracuje z takimi dyrygentami jak Kurt Masur czy Sir Neville Marriner oraz koncertuje m.in. w Carnegie Hall (Nowy Jork), Palais des Beaux-Arts (Bruksela), Sala Wielka Konserwatorium Moskiewskiego czy Théâtre des Champs-Elysées (Paryż). Jest bezsprzecznie jedną z najbardziej rozchwytywanych skrzypaczek na świecie.

Wieczór rozpoczniemy Uwerturą koncertową E-dur op. 12 - pełnym ekspresji, młodzieńczym utworem Szymanowskiego. Będzie to preludium do Koncertu skrzypcowego nr 1 op. 35, dzieła znacznie bardziej dojrzałego. Koncert skrzypcowy nr 1 to utwór niezwykle nowatorski, w którym Szymanowski zerwał z romantycznym dziedzictwem, zastępując "dramatyzm", niezwykłym natężeniem emocji typowym dla ekspresjonizmu. Wieczór zakończymy Symfonią nr 2 B-dur op. 19 2a, powszechnie uważaną za najwybitniejsze dzieło orkiestrowe młodego Szymanowskiego, a także jedno z największych osiągnięć polskiej symfoniki. Mimo, że kompozytor był bardzo dumny z tej symfonii, w ciągu życia wielokrotnie do niej wracał. Poprawiał instrumentację I części, część II zaś, zgodnie z życzeniem samego Szymanowskiego, w latach 1934-36 przeinstrumentował Grzegorz Fitelberg.

Artyści:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Alena Baeva - skrzypce
Rune Bergmann - dyrygent

Utwory:
Karol Szymanowski - Uwertura koncertowa E-dur op. 12
Karol Szymanowski - Koncert skrzypcowy nr 1 op. 35
Karol Szymanowski - Symfonia nr 2 B-dur op. 19 2a

Bilety do nabycia na: tej stronie

Kup Bilety na koncert

Na koncercie wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Alena Baeva, Rune Bergmann

O artyście

Inaugurujemy sezon artystyczny 2022/2023 wyjątkowym koncertem, który wypełnią w całości dzieła jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów - Karola Szymanowskiego. Z tej okazji zaprosiliśmy do złotej sali wyjątkową solistkę - światowej sławy skrzypaczkę Alenę Baevą. To zdobywczyni I nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w 2001 roku oraz zwyciężczyni Konkursu im. Niccol? Paganiniego w Moskwie (2004). Artystka regularnie współpracuje z takimi dyrygentami jak Kurt Masur czy Sir Neville Marriner oraz koncertuje m.in. w Carnegie Hall (Nowy Jork), Palais des Beaux-Arts (Bruksela), Sala Wielka Konserwatorium Moskiewskiego czy Théâtre des Champs-Elysées (Paryż). Jest bezsprzecznie jedną z najbardziej rozchwytywanych skrzypaczek na świecie. Bilety do nabycia na:

Kup Bilety na koncert

Znajdź nocleg w pobliżu