2022-08-27 - Inne DF 22: Królowa wampirów czyli Carmilla i jej wcielenia - 89235 - Portal kapele.net

Inne - DF 22: Królowa wampirów czyli Carmilla i jej wcielenia

Kiedy: 2022-08-27, godzina 16:00:00
Gdzie: Wrocław, Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1
Bilety od: 15.00zł

Kup Bilety Znajdź nocleg w pobliżu

O wydarzeniu

Prelegent: Łukasz Czarnecki

XIX wiek był okresem kluczowym dla formowania się literackiego horroru. U świtu stulecia Mary Shelley dała czytelnikom Frankensteina a gdy epoka wiktoriańska dobiegała już końca w roku 1897 na półki londyńskich księgarń trafił Dracula Brama Stokera tworząc archetyp wampira, do którego w mniejszym lub większym stopniu odwołują się twórcy powieści, komiksów, filmów i gier komputerowych. W cieniu hrabiego z Transylwanii pozostaje jego krewniaczka, , czyli tytułowa bohaterka noweli Carmilla pióra Josepha Sheridana Le Fanu. Tymczasem owa wampirzyca ze Styrii straszyła czytelników z łamów magazynu literackiego The Dark Blue na dobre ćwierć wieku przed tym nim świat usłyszał o Draculi. Co więcej w powieści Stokera bez trudu znaleźć można ślady inspiracji opowieścią jego starszego kolegi po piórze a kreacja postaci kobiecych w wykonaniu Le Fanu stoi na wyraźnie lepszym poziomie. Choć Carmilla funkcjonuje w cieniu Draculi jej wpływ na popkulturę XX i XXI wieku jest trudny do przecenienia. Bohaterka noweli pozostaje po dziś dzień archetypem uwodzicielskiej wampirzycy. Inspirowała zarówno filmowe horrory brytyjskiej wytwórni Hammer, gdzie osikowym kołkiem przebijał ją sam Peter Cushnig, jak i książki (cykl Anno Dracula Kima Newmana czy też polski Wampir z M3 Andrzeja Pilipiuka), systemy RPG (jej wyraźny ślad znajdujemy w uniwersum Warahmmera), japońskie gry konsolowe i oparte na nich serie anime, a w latach 2014-2016 w formie grasującej po akademiku wampirzycy- studentki opanowała YouTube dzięki internetowemu serialowi, w którym twarzy użyczyła jej Natasha Negovanlis. W trakcie odczytu słuchacze poznają osobę Josepsha Sheridana Le Fanu i ruszą wraz z prelegentem w szalony popkulturowy pościg za jego literacką córką by na koniec dowiedzieć się co wiktoriańska wampirzyca lesbijka ma wspólnego z telenowelami wyświetlanymi przez TVP.

Wejściówki są gwarancją wejścia na wybrane punkty programu, na które zostały zakupione. Osoby z tym biletem są wpuszczane od 10 do 5 minut przed rozpoczęciem punktu programu, po upływie tego czasu tracą one ważność i ich zwrot przysługuje jedynie w wypadku, gdyby punkt programu, na który zostały wykupione, nie odbył się.

Dowodem zakupu jest bilet wydrukowany lub na ekranie urządzenia (np. telefon, tablet) okazany obsłudze wydarzenia przy wejściu na punkt programu.

Kup Bilety

Na koncercie wystąpią:

O artyście

Kup Bilety

Znajdź nocleg w pobliżu