2022-05-26 - Film Filmowa premiera miesiąca: Lingui - 62122 - Portal kapele.net

Film - Filmowa premiera miesiąca: Lingui

Kiedy: 2022-05-26, godzina 19:00:00
Gdzie: Warszawa, Sala widowiskowa Broadway, piętro 0, DK Kadr, ul. Rzymowskiego 32
Bilety od: 15.00zł

To wydarzenie już się odbyło
Sprawdź podobne Znajdź nocleg w pobliżu

O wydarzeniu

sala: Broadway
wstęp: 15/20 zł, kup bilet online lub w DK Kadr

?Lingui? to jeden z nielicznych filmów z Afryki, który trafił do konkursu festiwalu w Cannes. I zarazem kolejne dzieło wybitnego reżysera, pochodzącego z Czadu Mahamata-Saleha Harouna, które wzbudziło zachwyt krytyków. ?Podnosząca na duchu historia kobiecej emancypacji? ? pisał po canneńskiej premierze ?The New York Times?. ?Piękny portret dziewczyny, która odważyła się wziąć życie we własne ręce? ? wtórowała mu ?Cineuropa?.

?Lingui? to kameralna, poruszająca do głębi opowieść o matce, która podejmuje najwyższe ryzyko, by ocalić córkę i o opresji, z której rodzi się kobieca solidarność. To także niezwykłej urody kino nasycone poezją i prawdziwy obraz części świata, którą dotąd oglądaliśmy oczami zachodnich twórców czy podróżników.

Amina mieszka na rozpalonych słońcem przedmieściach stolicy Czadu, Ndżameny, gdzie samotnie wychowuje piętnastoletnią Marię. Każdy dzień jest walką o to, by los córki był lepszy od tego, który stał się udziałem jej matki, ciężko pracującej na kruchą stabilizację. Ale jeden dzień i jedna wiadomość wystarczą, by świat bohaterek ?Lingui? runął jak domek z kart. Maria jest w ciąży i chce ją usunąć. W kraju, w którym aborcja jest zarówno grzechem, jak i przestępstwem, pomoc zrozpaczonej nastolatce niesie ze sobą ogromne ryzyko. Czy Amina zdecyduje się na walkę, która z góry wydaje się przegrana?

Słowo ?lingui? oznacza w Czadzie ?więź? ? ze wspólnotą, z najbliższymi. Relację, z której wynika wzajemna troska i odpowiedzialność. Film Harouna z niezwykłą empatią portretuje solidarność rodzącą się pomiędzy bohaterkami zmuszonymi walczyć o swoją godność w brutalnej, patriarchalnej rzeczywistości. To także pełna mocy i nadziei na lepsze jutro opowieść o dojrzewaniu do samostanowienia i wyzwalaniu się spod władzy stereotypów dzięki aktom solidarności i troski.

Reżyseria: Mahamat-Saleh Haroun
Występują: Achouackh Abakar, Rihane Khalil Alio, Youssouf Djaoro, Briya Gomdigue, Hadjé Fatimé Ngoua
Kraj produkcji: Niemcy, Francja, Belgia
Rok produkcji: 2021
Język oryginalny: francuski
Gatunek: dramat
Czas trwania: 87 min.

To wydarzenie już się odbyło
Sprawdź podobne

Na koncercie wystąpią:

O artyście

To wydarzenie już się odbyło
Sprawdź podobne

Znajdź nocleg w pobliżu