2023-10-28 - Spektakl Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk. - Teatr TeTaTeT - 210093 - Portal kapele.net

Szukaj wydarzeńSpektakl - Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk. - Teatr TeTaTeT
Kultowa postać czeskiej literatury | II Dni Czeskie w Nie Teatrze

Plakat Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk. - Teatr TeTaTeT 210093
Kiedy: 2023-10-28, godzina 18:00:00
Gdzie: Białystok, Nie Teatr, ul. Sienkiewicza 4
Bilety od: 85zł

Kup Bilety do teatru Znajdź nocleg w pobliżu
Udostępnij:
Średnio 4.75 na 4 głosów

O wydarzeniu

"Szwejk jest postacią ponadczasową. Świat się zmienia, ale ludzka mentalność pozostaje taką jaką była u zarania" - mówi Mirosław Bieliński, odtwórca roli Szwejka w spektaklu teatru TeTeTeT z Kielc, który obejrzymy w ramach II Dni Czeskich w Nie Teatrze 28 października.

Dobry wojak Szwejk to postać już popkulturowa, która za sprawą książki Jaroslava Haška i rzecz jasna filmu niezmiennie kojarzy nam się z czeskim poczuciem humoru i czeskim podejściem do życia, które na swój sposób uosabia Szwejk. Świetnie podsumowuje spektakl i rolę Mirosława Bielińskiego Lidia Cichocka z Echo Dnia Kielce:

[…] Z obszernego dzieła Jarosława Haska wyjęto najistotniejsze wątki, by pokazać historię wcielonego dla armii Jego Cesarskiej Mości Szwejka. Określonego mianem idioty, człowieka prostodusznego, dobrodusznego, który nie buntuje się przeciwko losowi i z pokorą przyjmuje kolejne wyzwania. Opowieści o kolejnych przeciwnościach i niezwykłych zbiegach okoliczności opowiadane są z humorem, lecz, chociaż wywołują śmiech podszyte są gorzką refleksją, to przejmująca wypowiedź przeciwko wojnie, jej okrucieństwu, bezsensowności. Szwejk Mirosława Bielińskiego jest takim właśnie pozornym idiotą, a naprawdę mędrcem, filozofem i rewolucjonistą, także królem życia potrafiącym się cieszyć i zachwycać. Mirosław Bieliński w trakcie ponad godzinnego spektaklu jest nie tylko Szwejkiem, ale także generałem, porucznikiem, kapelanem, felczerem płynnie przechodząc od jednej postaci do drugiej. Spektakl wyreżyserował Sławomir Gaudyn decydując się na prostą formę bez udziwnień. Dzięki temu Szwejk nawiązuje bardzo bliski kontakt z publicznością."

Reżyserem spektaklu jest Sławomir Gaudyn, który dokonując luźnej adaptacji książki Haška wyraźnie odnosi się do tematu wojny, jej idiotyzmu i bezsensowności, a jednocześnie porusza temat człowieka, którego mielą wojskowe tryby, on zaś radzi sobie z przeciwnościami dzięki swej dziecięcej naiwności i dobroduszności. Odtwórca roli Szwejka, Mirosław Bieliński, dodaje: "Szwejk jest postacią ponadczasową. Świat się zmienia, ale ludzka mentalność pozostaje taką jaką była u zarania. Zwierzęta walczą tylko o to, co niezbędne im do życia, a człowiekowi "ciągle mało". O Szwejku mówi się, że jest idiotą, ale czy na pewno? Zawsze pociągała mnie ta postać, chociaż zdaję sobie sprawę z trudu, jakim jest jej zagranie. Ryzyko jest wpisane w nasz zawód, a ja mam nadzieję, że sprostam oczekiwaniom widzów, wcielając się w wymarzoną rolę. Serdecznie zapraszam."

I my zapraszamy, zarówno na spektakl, jak i na cały czeski weekend w Nie Teatrze.

SCENARIUSZ i REŻYSERIA: SŁAWOMIR GAUDYN
na podstawie powieści Jaroslava Haška "Przygody dobrego wojaka Szwejka"
WYKONANiE: MIROSŁAW BIELIŃSKI
scenografia: JOANNA BISKUP- BRYKCZYŃSKA
PREMIERA: 26.09.2021
czas trwania: ok.80 minut (bez przerwy)

Współorganizatorem jest Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce.
Partnerem jest Czeskie Centrum w Warszawie.


W ramach II Dni Czeskich w dniach 27-28 października na widzów czeka stoisko z czeska literatura, spotkania, koncerty, spektakle. 

Bilety do nabycia na: tej stronie

Kup Bilety do teatru Znajdź nocleg w pobliżu

Na koncercie wystąpią: Mirosław Bieliński

Plakat Nazywam się Szwejk. Józef Szwejk. - Teatr TeTaTeT 210093

O artyście

Reżyser, Sławomir Gaudyn: "Jest to luźna adaptacja książki Jaroslava Haska, w brawurowym wykonaniu Mirka Bielińskiego. Spektakl opowiada o idiotyzmie i bezsensowności wojny. Porusza temat człowieka wrzuconego w wojskowe tryby, który potrafi poradzić sobie dzięki dziecięcej naiwności i dobroduszności. Demaskuje głupotę przełożonych i rządzących." Bilety do nabycia na:

Kup Bilety do teatru Znajdź nocleg w pobliżu

Znajdź nocleg w pobliżu