W ramach Festiwalu NiedalEKO: Powietrze zapraszamy na warsztat tworzenia jesiennych hydrolatów.
Powietrze się mieni, a woda przybliża jego zapachy i smaki naszym zmysłom. Wilgoć wisząca w jesiennym powietrzu łączy odcienie świeżości i rozkładu, dokumentuje cały festiwal zsychania się i butwienia (oczywiście, o ile w pobliżu jest roślinność).
W czasie warsztatów uczestnicy poznają prostą domową technikę przygotowywania hydrolatów z roślinnych surowców i wykonają własne jesienne zapachy lub kompozycje. Stworzone w czasie warsztatów zapachy wzmocnią doświadczanie atmosferycznych i efemerycznych aspektów miasta. Hydrolaty są zapachowymi widokówkami wodnymi z wielu środowisk, naśladują różne odcienie wilgoci w powietrzu. Można nimi spryskać skórę. Zapach nadają im skroplone substancje pochodzące z roślin okrywających parującą ziemię.
Co w planie?
krótki spacer sensoryczny po Skarpie Warszawskiej (tuż przy Domu Kultury Śródmieście)
wybór surowców (Uwaga! można przynieść coś ze sobą - zebrane części roślin; będą też dostępne surowce zebrane wcześniej w okolicach Warszawy i cokolwiek interesującego pod kątem hydrolatów znajdziemy w czasie spaceru)
przygotowanie hydrolatów
wspólne doświadczanie stworzonych zapachów i element kolektywnego pisania - nadawanie im nazw
Anna Jurkiewicz - artystka dźwiękowa i interdyscyplinarna, śpiewaczka. Tworzy instalacje video, wielozmysłowe wystawy, teksty, spacery dźwiękowe i sensoryczne eksplorujące relacje z miejscami i poza-ludzkimi ciałami. Komponuje muzykę wokalną i tworzy kolaże dźwiękowe. Praktykuje field recording. Jest współinicjatorką Ziemskiego Lamentu oraz członkinią kolektywu Instytut Dobrej Śmierci. Tworzenie hydrolatów włącza do swojej praktyki artystycznej. Zapachy z surowców pozyskanych w czasie spacerów pozwalają jej wyodrębnić i amplifikować ulotne jakości przemieszczania się w różnych środowiskach. Przykładem są zapachy przedstawione na intermedialnej wystawie Silent Partners z 2023 r.:
Ściółka pod przekwitającą lipą paruje po ulewie na Sołaczu
Artemisia spod Cytadeli
Krwawnik nadwarciański
Suche igliwie sosny z Puszczy Zielonki
Szyszki sosny z Puszczy Zielonki
Dzika mięta z podmokłych brzegów Puszczy Zielonki
Kup Bilety