2022-06-28 - Inne Woda w Judaizmie- symboliczne i rytualne wymiary - 80085 - Portal kapele.net

Inne - Woda w Judaizmie- symboliczne i rytualne wymiary

Kiedy: 2022-06-28, godzina 17:00:00
Gdzie: Kraków, 2 okna cafe, ul. Józefa 40
Bilety od: 0.00zł

To wydarzenie już się odbyło
Sprawdź podobne Znajdź nocleg w pobliżu

O wydarzeniu

Słowo ?woda? pojawia się już w drugim wersecie Tory w księdze Bereszit (Ks. Rodzaju) po opisie stworzenia nieba i ziemi.? W przeciwieństwie do nich ?woda? nie jest opisana jako stworzona. Ona już jest a Obecność Stwórcy unosi się nad nią kontynuując swe dzieło. Wielki komentator Raszi, żyjący we Francji w XI wieku, był tym opisem zadziwiony i zastanawiał się co to oznacza.? Czyżby woda została stworzona jeszcze wcześniej a opis w Bereszit wcale nie jest chronologiczny??Możemy też zadać inne pytania. Czy woda została stworzona? Jaka jest relacja między Stwórcą a elementem wody? I co, w związku tym wynika dla relacji człowieka z tym elementem?

W Judaizmie woda symbolizuje życie w obu jego wymiarach: fizycznym i duchowym.? Woda jest symbolem i narzędziem rozgraniczenia, oczyszczenia, przemiany oraz przejścia; wykorzystywanym w ważnych rytuałach takich jak obmycie rąk (podczas szabatu, innych świąt, ale też wizyty na cmentarzu), noworocznym taszlich,? zanurzenie w mykwie (basen z żywą wodą), czy tahara (ceremonii obmywania zmarłego). Rytuały związane z wodą są jednymi z najstarszych i były obecne w Judaizmie już w czasie wędrówki przez pustynię? i później w kulcie świątynnym.

W trakcie warsztatu będziemy razem odkrywać złożoność znaczeń i ról elementu wody w judaizmie studiując biblijne ( i nie tylko) teksty i dyskutując o nich.

To wydarzenie już się odbyło
Sprawdź podobne

Na koncercie wystąpią:

O artyście

To wydarzenie już się odbyło
Sprawdź podobne

Znajdź nocleg w pobliżu