2023-05-20 - Spektakl Wstydź się - 154344 - Portal kapele.net

Szukaj wydarzeń


Spektakl - Wstydź się
Joanna Brodzik i Beata Kawka w polskiej odpowiedzi na "Opowieść podręcznej"

Kiedy: 2023-05-20, godzina 19:00:00
Gdzie: Białystok, NieTeatr, ul. Sienkiewicza 4
Bilety od: 130zł

Kup Bilety do teatru Znajdź nocleg w pobliżu

O wydarzeniu

Wstyd jest potężnym narzędziem kontroli! Osoby, które się wstydzą - nie walczą, nie argumentują, nie kłócą się, nie wyjaśniają, milkną, cichną, wycofują się i starają się być... niewidzialne. To emocja niezwykle krzywdząca i dotykająca każdego. Spektakl "Wstydź się" to zaproszenie do dialogu, polska odpowiedź na "Opowieść podręcznej" i wydarzenie, które porusza ważny temat, a potem daje szansę wybrzmieć emocjom po spektaklu w rozmowie z aktorkami: Beatą Kawką i Joanną Brodzik.

Spektakl Wstydź się to komedio-dramat autorstwa Weroniki Murek w reżyserii Julii Mark. To przejmująco aktualna, polska odpowiedź na "Opowieści podręcznej". Zanik wstydu u kobiet stał się potężnym problemem współczesnego świata. Na prośbę władz stworzono program "NOWA ONA" i powołano tysiące ośrodków, w których za pomocą odpowiednich treningów przywraca się kobiecy wstyd. Do jednego z takich ośrodków trafia Lilith (Beata Kawka). Tam pozna Ewę (Joanna Brodzik), która przebywa na terapii już kilka lat? Dwie bohaterki, dwie kobiety, jak lalki w pastelowych pantofelkach i szerokich spódnicach, konfrontują się ze swoim wstydem. Zamknięte w ślicznym ośrodku pełnym różu, mięty i jasnego błękitu przeżywają swój horror. 

Wstydzisz się? Wykształcenia, niskich zarobków, pracy poniżej kwalifikacji, wyglądu, domu, partnera, przeszłości? Najczęściej wstydzimy się w trzech obszarach: cielesności, kompetencji, związków międzyludzkich. Temat wstydu dotyczy nas wszystkich. Niezależnie od tożsamości. Wstydzimy się niedoskonałego ciała, wstydzimy się tego, że jesteśmy niewystarczający w domu, niekompetentni w pracy, że nie potrafimy stworzyć prawdziwej relacji, boimy się bliskości, nie potrafimy zaakceptować siebie takimi jakimi jesteśmy naprawdę. Nieustannie się wstydzimy Przed rodzicami, partnerem, szefem, znajomymi z pracy i nieznajomymi spotkanymi na siłowni i w końcu - wstydzimy się przed samymi sobą?. Wstyd potrafi przejąć nad nami kontrole?, pozbawić pewności siebie, sprawić, że czujemy się? mali i nic niewarci. Wstyd potrafi nas osłabić. Wstyd może nas zabić? Joanna Brodzik i Beata Kawka w spektaklu WSTYDŹ SIĘ, krok po kroku odkrywają ukryte wstydy swoich bohaterek. Zabiorą Cię w podróż w głąb siebie. Zaproszą do uwolnienia naszych wspólnych wstydów. To Ty zdecydujesz, czy wstyd przestanie Cię osłabiać. I stanie się Twoją siłą. Uwolnisz się!

Po spektaklu odbędzie się około półgodzinne spotkanie z aktorkami. Warto zaplanować zatem nieco dłuższy wieczór w teatrze.

O Bohaterkach spektaklu: "Ewa jest emanacją wszystkich tych cech, które wiążą kobiety w zbiorowej świadomości. Ewa jest nosicielką wszystkich wstydów i grzechów, które przypisywane są kobietom od zarania dziejów. Nie bez powodu ma na imię Ewa, nie bez powodu ma dwóch synów i są to bliźniaki. Lilith natomiast jest biblijną niedoskonałą, tą odrzuconą. Tym wszystkim, co w kobiecości jest spychane do podziemia, jak nietrzymanie moczu, nieregularne piersi, bycie niedoskonałą matką, żoną czy kochanką, tą, która niewystarczająco się stara, żeby zaspokoić potrzeby innych." - mówi o bohaterkach spektaklu Joanna Brodzik, odtwórczyni roli Ewy. Beata Kawka, sceniczna Lilith dodaje: "Lilith jest wolną, zdeterminowaną, ale jednocześnie doświadczoną i bardzo poranioną kobietą. Moja postać ma wspaniałą okazję, żeby w trakcie spektaklu przeprowadzić widza przez konfrontację mnie z moim wstydem. Rzeczywiście, poprowadzę kobiety w to miejsce, gdzie poczują się wolne."

Obsada i realizatorzy:
Joanna Brodzik - Ewa
Beata Kawka - Lilith
Mariusz Bonaszewski - Głos

Julia Mark - reżyserka
Weronika Murek - autorka tekstu
Tomasz Schafer - materiały wideo i reżyseria światła
Dariusz Gall - muzyka
Magnifika Joanna Brodzik - producentka kreatywna

Spektakl przeznaczony dla osób powyżej 16 roku życia.

Bilety do nabycia na: tej stronie

Kup Bilety do teatru

Na koncercie wystąpią: Joanna Brodzik, Beata Kawka

O artyście

Spektakl WSTYDŹ SIĘ to komedio-dramat autorstwa Weroniki Murek w reżyserii Julii Mark. To przejmująco aktualna, polska odpowiedź na ?Opowieści podręcznej?. Bilety do nabycia na:

Kup Bilety do teatru

Znajdź nocleg w pobliżu