2022-08-18 - Koncert XV Letnia Akademia Jazzu - Malina Midera & Dominik Wania - 74941 - Portal kapele.net

Koncert - XV Letnia Akademia Jazzu - Malina Midera & Dominik Wania

Kiedy: 2022-08-18, godzina 19:00:00
Gdzie: Łódź, Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29
Bilety od: 30.00zł

To wydarzenie już się odbyło
Sprawdź podobne Znajdź nocleg w pobliżu

O wydarzeniu

Skład projektu Malina Midera Quartet:
Malina Midera ? fortepian
Szymon Kowalik ? saksofon tenorowy
Alan Kapołka ? perkusja
Szymon Zalewski ? kontrabas
Projekt powstał w 2021 roku w Odense, w Danii kontynuując tradycję współpracy muzycznej między artystami z Polski i krajów skandynawskich. Zaowocował on muzyką, która ukazała się w kwietniu 2022 roku pod nazwą ?Mibokoch? Po powrocie do kraju liderka postanowiła kontynuować zespół z polskimi muzykami pod nazwą Malina Midera Quartet. Album ?Mibokoch? to kompilacja oryginalnych kompozycji Maliny Midery i Szymona Kowalika. Jest to klasyczny kwartet jazzowy poszukujący nowych możliwości dźwiękowych i przestrzeni muzycznej, którego praca zaowocowała miksem muzyki jazzowej, klasycznej i improwizowanej.
Malina Midera to pianistka, kompozytorka i producentka głównie obracająca się wokół sceny trójmiejskiej. Improwizatorka, wrażliwa na każdy dźwięk, poszukująca swojego muzycznego języka. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła jako dziecko ucząc się grać, słuchać i czerpać z niej przyjemność. Studiowała w Syddansk Musikkonservatorium w Danii. Od 2020 roku tworzy zespół ?Klawo? należący do wytwórni Coastline Northern Cuts. Poza muzyką interesuje się fotografią oraz sztuką wizualną. Prowadzi również autorską audycję ?Mambo Dżambo? w Radiu Kapitał.

Pianista Dominik Wania dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem ?Lonely Shadows? to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie.
?Dominik Wania jest (?) wielkim pianistą, ukształtowanym przez muzykę ?w ogóle?. Czerpie zarówno z impresjonizmu, jak i muzyki improwizowanej. A to dopiero początek jego inspiracji, których można doszukiwać się też w muzyce współczesnej, romantycznej pianistyce czy free jazzie. Dominik Wania nie antagonizuje gatunków. Jest zwolennikiem twórczej synergii, stylistycznego pojednania i przenikania się nurtów. Takie podejście zaskarbiło mu szerokie grono odbiorców, zarówno wśród brzmieniowych purystów, jak i nastawionych na szalone rozwiązania wielbicieli improwizacji.?
Marta Jundziłł Jazzarium
Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera ? saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Jedna z najważniejszych polskich formacji ostatnich lat pozwoliła pianiście rozwinąć swój talent i rozpocząć karierę międzynarodową. Wraz z zespołem Obary odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.

To wydarzenie już się odbyło
Sprawdź podobne

Na koncercie wystąpią:

O artyście

To wydarzenie już się odbyło
Sprawdź podobne

Znajdź nocleg w pobliżu