2024-05-26 - Spektakl Zemsta - 319364 - Portal kapele.net

Szukaj wydarzeńSpektakl - Zemsta
"Zemsta" w reżyserii Joanny Drozdy

Znajdź nocleg w pobliżu
Plakat Zemsta 319364
Kiedy: 2024-05-26, godzina 19:00:00
Gdzie: Częstochowa, Teatr im. Adama Mickiewicza, Jana Kilińskiego 15
Bilety od: 70zł

Kup Bilety do teatru
Udostępnij:
Średnio 4.75 na 4 głosów

O wydarzeniu

"Zemsta" w reżyserii Joanny Drozdy to przełamanie klasyki nowoczesnością. Reżyserka do współpracy zaprosiła m.in. poetę i slamera - Michała Głaszczkę, z którym stworzyła adaptację, dopisując do klasycznego dramatu współczesne teksty i piosenki. Głaszczka i Drozda bawią się konwencją, w swojej adaptacji nawiązują także do popkultury. Będzie zatem… Madonna, hip-hop, Dorota Masłowska i slamerski pojedynek na słowa: Fredry, Mickiewicza i Słowackiego.

Akcja dramatu rozgrywa się w muzeum. Przewodniczką po świecie Fredry jest Kustoszka, która… objaśnia zawiłości fabuły, przybliża sylwetkę pisarza,  komentuje sceniczną rzeczywistość, a nawet wchodzi w interakcję z postaciami i… publicznością. - Ta specyficzna forma, ma służyć głównie temu, aby świat dziewiętnastowiecznej opowieści nieco odkurzyć i dostosować do naszej percepcji - mówi reżyserka.

- Fredro był geniuszem komedii omyłek, napisał arcydzieło, zarówno pod względem języka, jak i fabuły. Dlatego na częstochowskiej scenie widzowie obejrzą "Zemstę" niemal w całości, z bardzo niewielkimi skrótami. Chciałabym zachować charakterystyczność Fredrowskich postaci, ale wydobyć z nich współczesny rys, wyeksponować ich cechy i nadać im współczesny kontekst.

- Mam nadzieję, że ludzie, którzy obejrzą nasze przedstawienie, będą mieli poczucie dobrze spędzonego czasu, a także przestrzeń na autorefleksję, bo przecież Fredro pisał także o nas - dodaje.

Zapraszamy do częstochowskiego Teatru! Niech myślą przewodnią będzie zdanie wypowiadane przez Papkina: "Tylko humor nas ocali!".

W spektaklu wystąpią aktorzy częstochowskiego Teatru, aktorzy doangażowani oraz debiutujący na naszej scenie, absolwenci AST im. St. Wyspiańskiego w Krakowie: Hanna Szurgot i Marcel Opaliński.

Obsada: Kustoszka - Hanna Zbyryt, Papkin - Marcel Opaliński (gościnnie), Klara Raptusiewiczówna - Hanna Szurgot (gościnnie) , Wacław Milczek - Karol Czajkowski, Cześnik Maciej Raptusiewicz - Adam Hutyra, Rejent Milczek - Marek Ślosarski (gościnnie), Podstolina - Hanna Czepiersińska - Agata Ochota-Hutyra, Dyndalski - Antoni Rot, Mur - Iwona Chołuj

"Zemsta" Aleksander Fredro

Adaptacja, piosenki, scenografia - Joanna Drozda i Michał Głaszczka

Muzyka i aranże - Daniel Pigoński

Kostiumy - Jola Łobacz

Choreografia - Alicja Róża, Bartek Dopytalski

Światło - Michał Głaszczka

Przygotowanie wokalne - Magdalena Syposz

Asystentka reżyserki - Agata Ochota-Hutyra

Inspicjent - Andrzej Rospondek

* Spektakl przeznaczony dla widzów od 16. roku życia

Bilety do nabycia na: tej stronie

Kup Bilety do teatru

Na koncercie wystąpią: Hanna Zbyryt, Marcel Opaliński, Hanna Szurgot, Karol Czajkowski, Adam Hutyra, Marek Ślosarski i inni

Plakat Zemsta 319364

O artyście

W spektaklu "Zemsta" rolą Rejenta swoje 40-lecie pracy artystycznej świętuje Wiktor Zborowski! Hrabia Aleksander Fredro o Polaków życiu sąsiedzkim. Ile to już razy śmieliśmy się ze sporu o mur graniczny i fanfaronad Papkina? Ile wspaniałych i legendarnych kreacji aktorskich zyskaliśmy dzięki Zemście? To arcydzieło polskiej literatury to jednak nie tylko klasyka komedii - elementarz komizmu sytuacyjnego, przerysowanych postaci czy humoru słownego - ale również jeden z najbardziej krytycznych utworów o polskości, często w szyderczy i o dziwno wciąż aktualny sposób wyszydzający nasze narodowe przywary i słabostki. Utwór, którego ostrze zaczyna nam doskwierać, gdy mija już śmiech. Nasza Zemsta to próba dokonania współczesnej interpretacji tej romantycznej komedii, opowiadająca o konflikcie między Cześnikiem a Rejentem, ale jednocześnie wykpiwająca nas samych i czasy, w których żyjemy. Spektakl w absolutnie brawurowej obsadzie, w reżyserii znanego z ironii specjalisty od Gombrowicza, Waldemara Śmigasiewicza, wystawiany z okazji obchodów roku Aleksandra Fredry. Bilety do nabycia na:

Znajdź nocleg w pobliżu