2022-05-28 - Koncert Jazz u Hoffmana: "Jazz for Mr Ives, Jazz for Mr Serocki" by Bydgoski Kolektyw Kompozytorski - 69669 - Portal kapele.net

Koncert - Jazz u Hoffmana: "Jazz for Mr Ives, Jazz for Mr Serocki" by Bydgoski Kolektyw Kompozytorski

Kiedy: 2022-05-28, godzina 18:00:00
Gdzie: Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Pl. Kościeleckich 6
Bilety od: 15.00zł

Kup Bilety na koncert Znajdź nocleg w pobliżu

O wydarzeniu

Rafał Gorzycki, założyciel kolektywu, o projekcie: ?Założeniami przy tworzeniu tego kolektywu, twórcy z jednej strony o silnych korzeniach jazzowych i improwizowanych, a z drugiej, kompozytora muzyki współczesnej było wyjść z jazzowego świata, pozostając z nim w kontakcie i przyjaźni. Rozszerzyć spektrum, panoramę muzyki improwizowanej/jazzowej o założenia formalne i brzmieniowe (dramaturgia, struktura, czas, forma) kompozycji Serockiego, Tomasza Sikorskiego czy Ivesa.

Zbliżająca się 100. rocznica urodzin Kazimierza Serockiego (obok Pendereckiego i Lutosławskiego ? mistrza polskiej muzyki współczesnej i kompozytora muzyki do filmu ?Potop?) nakłoniły mnie do pochylenia się nad wyjątkową i wartościową twórczością tych trzech kompozytorów, których pojemność stylistyczna jest doskonała dla swobodnej reinterpretacji?.

Kazimierz Serocki, Tomasz Sikorski, Charles Ives to postaci, które do pewnego czasu nie były rozpoznawalne i doceniane w stopniu w jakim na to zasługiwały. O ile postać Ivesa jest już ikoną w USA i Europie, o tyle Serocki i Sikorski wciąż są w cieniu Pendereckiego czy Lutosławskiego, a ich muzyka nie jest często prezentowana, a przecież kolaże dźwiękowe i zderzenia pomysłów Ivesa, połączone z segmentami sonorostycznymi Serockiego, z użyciem jego modeli elektroniki, transowością faktur Sikorskiego ? mogą odświeżyć tkankę, barwę i sam odbiór współczesnego jazzu, aby przełamać granice i przekroczyć hermetyczne wciąż bariery świata jazzu, muzyki klasycznej i współczesnej kameralistyki.

W ramach działań projektowych Rafał Gorzycki zaprosił do współpracy bardzo młode, wybitne i utalentowane postaci: Bartłomieja Chmarę ? gitarzystę i kompozytora specjalizującego się w technice Sound Designu i współczesnej muzyce elektronicznej. Kolejnym artystą jest Mikołaj Sarad ? kompozytor i saksofonista, specjalizujący się w muzyce klasycznej oraz współczesnej kameralistyce, student Bydgoskiej Akademii Muzycznej zarówno na Wydziale Kompozycji, jak i Instrumentalnym w klasie saksofonu.

Kup Bilety na koncert

Na koncercie wystąpią:

O artyście

Kup Bilety na koncert

Znajdź nocleg w pobliżu